Jarmuż - właściwości i przepis na miodowe pesto

Jest dobrym źródłem wapnia, błonnika czy witamin C, A i K. Jego orzechowy smak zdecydowanie wyróżnia go spośród innych sałat i kapust. Nadaje się do sałatek, koktajli, a także kotletów. Dlaczego warto jeść jarmuż i jak przyrządzić z niego pesto?

Jarmuż - właściwości i wpływ na zdrowie

Jarmuż należy do rodziny kapustnych. Wyróżnia się lekko karbowanymi liśćmi i delikatnym, orzechowym smakiem. To źródło cennych witamin i składników mineralnych, jak witamina C (wspomaga odporność), A (ma korzystny wpływ na wzrok i cerę) oraz K (wspomaga m.in. krzepliwość krwi). Poza tym w jarmużu znajdują się także wapń i żelazo. Osoby, które powinny spożywać produkty z dużą zawartością błonnika powinny sięgnąć właśnie po jarmuż. Jest on także zalecany osobom, które zdecydowały się na wyeliminowanie z diety produktów pochodzenia zwierzęcego.

Przepis na miodowe pesto

Chipsy z jarmużu, koktajle, kotlety czy sałatki - zazwyczaj takie jest jego zastosowanie. A gdyby tak spróbować robić pesto? Koniecznie wypróbujcie ten prosty przepis. 

Składniki (2 porcje)


  • 6 łyżek startego sera grana padano
  • 2 garście orzechów laskowych
  • 1/2 łyżeczki płynnego miodu
  • 5 łyżek oliwy z oliwek
  • pęczek jarmużu
  • 1/2 cytryny


Przygotowanie (12 minut)

Jarmuż wrzucamy do garnka z wrzącą wodą zaledwie na kilka minut. Po jego ostudzeniu oddzielamy liście od łodyg i wrzucamy do blendera. Następnie dodajemy orzechy laskowe, oliwę z oliwek, miód i wszystko miksujemy na gładką masę.

Pesto idealnie nadaje się do makaronu, np. penne. Wystarczy wymieszać w garnku odcedzony makaron wraz z pesto i posypać startym serem grana padano.

Smacznego!

Podziel się tym tekstem na:

1 komentarze

  1. Połączenie jarmużu z orzechami, Grana Padano i miodem brzmi bardzo ciekawie :) Miałbym ochotę na takie danie :)

    OdpowiedzUsuń